Categories
Můj milý deníčku

FMK UTB, MSK vs. FSV UK, MS a PF UK (wtf? spíš omg!)

Dost bylo D1, dost bylo cestovaní vlakovými spoji s idiotskými názvy jako Beskyd, Šohaj, Galán, Vsacan nebo dokonce Košičan. Dost bylo Jirky Doseděla z ČSAD UH, dost bylo smradlavých autobusů Student Agency, dost bylo krmení nenasytného Passata. Dost jsem se totiž za poslední tři roky nacestoval a co Vám budu vykládat… měl jsem toho dost.

Bohužel jsem zároveň propásl možnost podat si přihlášku na studium „mastera“ někde v zahraničí a musel vybírat pouze mezi nabídkami v ČR, respektive v Praze protože další cestování (co takhle zkusit Hradišťan, Slovan nebo Punkvu?) nepřipadalo v úvahu. No, možná tu Punkvu bych snesl, ale jenom kvůli punkovému názvu. Nicméně jsem zamířil na FSV UK, kde jsem objevil obory „Žurnalistika“ a „Mediální studia“ a na FF (zapochyboval jsem nad sebou, to přiznám), kde jsem objevil „Nová média“ a na lákání Ondřeje ve stylu: „Hele já do tý školy nechodim a když už musim, tak to není zbytečný, protože tam je dost hospod okolo a nahoru pak jede tramvaj.“ jsem si podal přihlášku i na PF. Ve smyslu, že to by bylo, aby nebylo, když jsou čtyři možnosti, aby bylo … v ideálním případě jsem se teda měl na jednu školu dostat a jít tam. Jenže samozřejmě se to zkomplikovalo tím, že jsem se dostal všude (lůzři, které nevzali nikam nechť se nenávistivě projeví v komentářích) a musel si vybrat. Teď už vím, že jsem si vybral špatně, jenže byla to úplná Sofiina volba, to Vám teda řeknu a zkrátka každý rozhodnutí by bylo trochu špatný.

Zvolil jsem FSV UK, MS a PF UK. Proč takhle a ne jinak?

Vybíral jsem sofistikovaně:

FSV UK, Ž – psát mě sice docela baví, ale zároveň by mě nebavilo psát na objednávku, navíc novináři jsou žumpa, to řikal už pan Zeman a ten byl nějaká autorita (měřeno počtem vypité Becherovky). Takže ne.

FF, NM – tady mě zásadně odradily přijímačky, kdy jsem se nepohodl s komisí o tom jestli je VHS (!) nové médium nebo ne. Podle komise ano, podle mě už VHS nefrčí ani na hranicích Zambie s Tanzanií. Takže taky ne.

FSV UK, MS – znělo lépe. Přeci jen ten program je stejnej jako ve Zlíně a jinej obor? To se zvládne. Navíc Humus se vyjadřoval o bakalářském stupni poměrně pochvalně (načež tam odsud letos odešel). To si spolu ještě vyřídíme, hošánku!

PF UK – tady mě kupodivu nelákal jen Ondřejův popis studia. Hlavní motivací bylo být „na výši“, když má člověk řešit životní problémy. A životní problémy jsou nějaké pořád. Být JUDr. se prostě neztratí a navíc ten titul je docela cool. 🙂

No a jak to zatím vypadá?

FSV UK, MS je největší mordor teror. Začalo to tak nějak nenápadně, že mělo být nějaké předsemestrové soustředění ještě před zápisem, akorát o tom nebylo ve zvacím dopise k zápisu ani slovo. Takže to jsem propásl. Pak zápis, kdy FSV má v porovnání s PF úplně dementně vyřešený IS (něco jak STAG), kde si sice člověk navolí hodiny, ale ono mu je to neumí zobrazit, takže si je pak opisuje na papírek. IT ala předsamet. Navíc jsem sice vždycky dával za pravdu nejkontroverznějšímu zlínskému senátorovi, že při řešení problémů na studijním si člověk nepomůže, ale naopak zjistí, že má problémy další, ovšem co tady se děje, to je moc. Tak třeba jsem si zapsal předmět, ke kterému nebyly hodiny vypsané vůbec. A začal jsem pátrat, jak se to s ním má… na studijním neporadili, studijní proděkan nevěděl, vyučující (!) netušil, až paní docentka vedoucí katedru vysvětlila, že předmět sice je, ale vlastně není. Navíc už bohužel bylo po termínu, kdy si člověk mohl předměty volit, takže mi zároveň nenápadně sdělila, že jsem docela roura a proč jsem si to nezjistil dříve… na jejím místě bych se spíš ptal proč jim IS nefunguje tak jak má a proč vznikají takovéto situace.

A za další je to tu dost hrozný v tom, že výuka už není o tom, jak lidi zmasit přes média (odtud „masová média“), aby koupili/udělali to, co chceme my, ale naopak se tady bádá o tom, že média jsou špatná, áno, že neprezentují realitu tak jak je, ale že si jí upravují či vytvářejí a k vysvětlení se používá co nejvíce cizích slov, protože použít ta česká prostě není ono a jen ať se studenti podívají jak vypadá cizoslovný slovník. Ó, jak mě se stýská po té zlínské komerci! Vlastně Zlínu je tu podobný jen jeden předmět „Marketingová komunikace“ a pak je tu jedno takové MAVY, akorát trošku vylepšené (o cizí slova, samo). Další veselou komplikací spokojeného života se zdá být četba. Ve Zlíně bylo u předmětu tak 5-10 knížek a člověk měl jistotu, že když přijde do knihovny, tak tam třeba něco z těch knih bude a vlastně když šáhnul do přihrádky „Reklama, média a marketing“ (nebo jak se jmenovala), tak prostě vytáhl něco, co se mu tak jako tak hodilo. Tuna mají předměty klidně 40-50 knížek povinných či doporučených k přečtení. Pozor – ne dohromady, ale každý! Pochybuju, že to někdo dává, hlavně když ty knížky potom ve školní knihovně ani nejsou… tak možná si to nějací fanatici z netu objednávají, ale ehm…

„Palác“ Hollar (fakt tomu tak řikaj)
„Palác“ Hollar (fakt tomu tak řikaj)

PF UK je úplně něco jiného. U zápisu člověk dostal víc papíru než je v jednom balení Harmasanu a všechno bylo vysvětlené jako pro mimina. Takže dobrý, moje úroveň, dalo by se říct. K výuce toho zatim moc nemám, protože mě Ondřej koučuje z Francie a zakázal mi chodit na přednášky, že bych tím zbytečně plýtval čas svého života, takže ho poslouchám. Uvidíme jak se tento přístup bude líbit u zkoušek. Převládající dojem je, že je to taková továrnička na doktory (v prváku je nás snad 700), takže všechno je promáklý, ale běda jak chce někdo něco „jinak“.

Výhoda studia na PF UK? Můžete z okna koukat na parníčky!
Výhoda studia na PF UK? Můžete z okna koukat na parníčky!

Pokud někoho zajímá třeba srovnání jídelny (to má být na začátku, já vím), tak bohužel nemůžu sloužit, neb už nemám tolik odvahy co zamlada, kdy jsem do sebe házel jedno Zeložřádlo za druhým a do menz UK jsem se ještě nepodíval.

Jo, ještě dvě důležitý věci:

Spolužáci mě zrovna nenadchli. Plné školy studených čumáků. Ne že já bych byl zrovna teplý čumák, ale na FSV je to dané tím, že se lidé znali většinou předchozí tři roky a na právech jsou zase děcka (možná i „děcka pecka“, ale zas tak jsem to nezkoumal) těsně po gymplu a povídat si s nima o maturitě jde těžko, když už ani nevim z čeho a za kolik jsem to skládal. A taky je problém, že ve Zlíně člověk prostě potkával stejné lidi dennodeně ve škole a pak v Želvitě a pak ve Flipu (hehe) a pak ve vlaku domu, kdežto tady se to takhle úplně neděje.

A jako architektura – ta mě teda taky nebaví. Zvykl jsem si koukat na hranatý svět z okna pronajaté kostky a Praha se s tím prostě nedá srovnat. Navíc sice do Zlína to bylo daleko, ale pak už to bylo všude malé a blízko, kdežto tady jsou ty školy (obzvlášť PF UK) velké a mamutí a v centru Prahy se ztrácim a k tomu tam je spousta lidí. Volám fuj fuj fuj!

Kdyby se někdo chtěl na něco zeptat, odpovím v komentářích. Nebo mail, ti co ho znají…

14 replies on “FMK UTB, MSK vs. FSV UK, MS a PF UK (wtf? spíš omg!)”

No, covece, ty nechutny nazvy jako Vsacan, Galan, Sohaj a Beskyd ted diky Tvy absenci (a absenci pravidelne linky Praha/Zlin) davam mnohem vic. A muzu Ti rict, ze…. Se mi po Tobe Maroshi stejska .)

Áno, Mareček už má bakaláře a s o tři roky mladším se nemůže bavit – to chápu Máro, mě to s tebou taky dělalo potíž…. Ale furt čekám, že s radarem dostaneš rozum dřív, než po tobě těch jablek vyházím nůši!

To že tě omrzelo cestovaní SA a SS taky chápu, mě ale to, že si mě vozil řiť passatem docela bavilo… teď to musím odřídit já…

Pak se mi taky libí jak čekáš, že budeš rovnou JUDr….

No prostě nasrat! Zdrhnuls a my s Eugenem, tim kokotem vyjebanym, ti to neodpustime!

Pohled nepohled!

Áno, Mareček už má bakaláře a s o tři roky mladším se nemůže bavit – to chápu Máro, mě to s tebou taky dělalo potíž…. Ale furt čekám, že s radarem dostaneš rozum dřív, než po tobě těch jablek vyházím nůši!

To že tě omrzelo cestovaní SA a SS taky chápu, mě ale to, že si mě vozil řiť passatem docela bavilo… teď to musím odřídit já…

Pak se mi taky libí jak čekáš, že budeš rovnou JUDr….

No prostě nasrat! Zdrhnuls a my s Eugenem, tim kokotem vyjebanym, ti to neodpustime!

Pohled nepohled!

krasne, mila teto, gratulujem k skvelej novej skole…akurat ma zarmutilo, ze MNE na mail ziaden odkaz neprisiel…to ma clovek za to ze ta tolke tyzdne uschovava, aby si mal kde hlavu zlozit…:)) pockaj, az si ta v teh prahe vyhmatnem!!! :)))

Win.c + Ondra: Nebudte smutny, vypada to ze se do Zlouna dostanu pristi tyden. Bud nejak na stredu kvuli te tradicni podzimni akci (nemyslim Mixer) a mozna i na otocku v patek (to tam ale asi spis nebudete, coz?) s ukrajinskym kamaradem Sergejem.

Jo Ondro, doufam ze se mi podari zastavit na squatu, tak vyrid Eugenovi at zapne Countra, ze uz “brusim noz”. 🙂

A ty Zuzka moja, tobe sa ospravedlnujem lebo som zabudnul tvoju adresu a nemozem ju najst… :-/ Kazdopadne az budes v Prahe, tak si mna vyhmatni – budem sa tesit. 😛

ahoj ahoj teto moje prazska… hezky si to napsal 🙂 chybis nam tady 🙁 prekvapuje me to, ale chybis nam tady :-))))

EdK – já vlastně nevim co jsem čekal. Nejspíš nic. Mohlo mě varovat, že lidi z FSV MKPR utíkaj na magistra do Zlína, ale byl jsem hluchej a slepej. (blbej snad ne!) 🙂 Jasně že ideálka by byla magisterský MKPR v Praze, ale tam by na přijímačkách zase bylo lidí jak v Číně… a přijímali by půl procenta.

Lucka – vždyť vy mi taky chybíte. Nemám s kým poslouchat Šmouly ve tři ráno, postrádám jistotu gauče u vás v Kotěrově a ani ty kluby v Praze nestojí proti Flipu za nic. 🙂

Máro, jsou to psí čumáci, ty lidi z FSV… Co ti mám povídat. Taky na Zlín vzpomínám s nostalgií…

P.S. Nééé, já ty knihy nechci číst… fuj

Máro, jsou to psí čumáci, ty lidi z FSV… Co ti mám povídat. Taky na Zlín vzpomínám s nostalgií…

P.S. Nééé, já ty knihy nechci číst… fuj

Marecku, doufam ze vis, ze jsi od zari prosral dost zasadnich (casto i ultimatne nejen sebeznicujicih) kaleb, tak prestan blbnout a pojd jeste do Vanoc neco v tom Zline dohnat..nenavstivene hodiny na PF uz stejne nedozenes, takze za nama prijed (jak jinak nez novym bawem) pac po Vanocich zamykame squatt a zbyde tam po nas jen ta znacka co jsi s tim kokotem vyjeanym donesl…

Zdar! To bylo tehda jinak… ja jsem donesl Eugena a ten nesl znacku. 🙂

A zrovna jsem se ze ZL vratil (jak jinak nez Ondrovo dodavkou). Bohuzel na squatt jsem se vubec nedostal. Tak zas nekdy prijedu, neboj. :-/

Leave a Reply

Your email address will not be published.