Categories
Můj milý deníčku

Ship Ahoy!

Po půl roce bych se zase mohl něco napsat. Rád bych přidal nějaké zápisky z cest, ale pracovní zápřah v továrně na zlo nakonec žádné velké cestování neumožnil. Tedy kromě pracovních výjezdu na docela zajímavá místa v ČR, o kterých tady však kvůli povinnosti uchovávat mlčenlivost nemůžu psát. Takže přidám aspoň obrázek, aby zvídavý čtenář viděl, kam se taky může kancelářská krysa z Prahy dostat a co může vidět:

Rypadlo KU8000
Srdečné pozdravy ze severních Čech!

Jinak ovšem zůstaneme pěkně monotematicky u investic. V posledních pár týdnech jsem si naprosto ujel na sektoru rejdařů – přepravců sypkých nákladů. Odstartoval to myslím tenhle článek: http://marketrealist.com/2013/08/why-we-continue-to-see-a-positive-trend-in-dry-bulk-shipping/. Od té doby už padlo mnoho hodin na porovnávání P/E a P/B, pročítání stránek společností, kontrolu Edgara, pročítání názorů analytiků, investorských diskusních fór, atd. Kromě toho nově sjíždím mimo běžných zpráv třeba i http://www.hellenicshippingnews.com/ a u společností jejichž akcie jsem nakoupil už se snažím sledovat i jednotlivé lodě (jestli se mi moc neflákají).

Kupoval jsem klasicky s úmyslem držet přes šest měsíců (daně) a vypadá to, že jsem ten sektor chytil před jednou z vln, kdy šel nahoru, tak jsem přes SL zafixoval nějaký menší profit a nechávám volatilním lodičkám hodně volnosti – tak uvidíme, kam to vytáhnou. Zatím to vypadá, že se celkem snaží.

U některých obzvlášť dobře trefených investic (100%+) pomalu uvažuju, že bych přešel na model "prodat tolik, aby to zaplatilo nákupku" a zbytek pustit z hlavy a nechat trvale ať si dělá co chce. Možná časem.
U některých obzvlášť dobře trefených investic (jako se povedlo třeba tady u Free Seas Inc.) pomalu uvažuju, že bych přešel na model “prodat tolik akcií, aby to zaplatilo nákupku” a celý zbytek pustit z hlavy a nechat trvale ať si dělá co chce. Uvidíme, možná časem – zatím mi nevadí sledovat to denně nebo alespoň několikrát do týdne – i když jak říkám – investiční horizont 6 měsíců a více.

 

Dále jsem poslední dobou jsem hodně zvažoval přesunout se z NYSE a NASDAQ více na OTC, jenomže jakkoliv mne Pink Sheets lákají, tak zároveň trpím výše popsanou informační úchylkou, kdy se před nákupem snažím nasát maximum informací – což je u této kategorie akcií trochu problém. Takže nakonec jsem rád, že to eBroker neumí standardně, ale musel bych kvůli tomu asi na pobočku – což jsem líný a tak se radši soustředím na dna velkých burz.

Jo, občas mám chuť sem posílat nějaké tipy na zajímavé akcie, ale zase nechci aby mi někdo nadával, že propálil peníze na svačiny. Takže zatím asi nebude nic… 🙂

3 replies on “Ship Ahoy!”

Pokud to někoho zajímá, tak menší update o shipping stocks: FreeSeas Inc. kteří mi zpočátku dělali největší radost udělali z jejich pohledu velice chytrou věc (debt to equity swap a následný reverse stock split), což znamená že odmazali své dluhy “výměnou” za akcie společnosti, které “natiskli” a které veřitel samozřejmě obratem prodal a cena tak šla okamžitě dolů, což následně vykompenzovali tím, že z pěti akcií udělali jednu. Minoritní akcionáře jako jsem já tím samozřejmě dobře vzali na hůl, takže menší šestimístná částka, která byla “vydělaná na papíře”, ale nerealizovaná (viz obrázek nahoře), se jaksi vypařila a jsem s klukama z Řecka tak nějak na nule. Nebýt chamtivec co nechce platit daně… mohl jsem mít hezké Vánoce. 🙂 Ostatní rejdařské společnosti se snaží poměrně hezky (vyrostly mi v průměru o desítky procent) a všude píšou, že bude ještě lépe: http://www.bloomberg.com/news/2013-12-13/ship-industry-seen-by-morgan-stanley-at-start-of-two-year-rally.html – takže uvidíme. Kromě rejdařství jsem investoval ale i jinde, kde aktuálně dosahuji veselých čísel v řádu stovek procent a blíží se mi časový test. Docela mě poslední dobou lákají investice do společností co mají vlastní výzkum a prošlapávají cesty v prozatím ne příliš lukrativních oborech, které by ale jednou mohly být přelomové. Něco jako tohle např. http://www.hypersolar.com/ – problém je ale poznat co má reálný podklad a není scam. Což je ale tak nějak problém dnešní doby. A kdo ví, jestli ono to vůbec někdy bylo jinak. 🙂

Ježiško přišel: http://bit.ly/1jMT7P3

Moc to ale nechápu – 23. prosince sice oznámili, že poslali na vodu další loď a po RS mají “tight float” (fuj, obrozenci pláčí!), ale přesto… tohle?

dobrý den

pracuju pro letusku a rád bych s vasim webem navazal spolupraci, přestože vypadá již ne příliš aktualizovaný 🙂 můžete se mi prosím ozvat na mail a domluvili bychom se, případně?

Díky moc
martin

Leave a Reply

Your email address will not be published.