Rubriky
Island 2008

A tohle nebyla žádná procházka (Skógar -> Landmannalaugar 90km trek)

Den 1 Skógar – Thórsmork (Básar) ; 29 km

No jasně, odjet z Islandu a neprojít si „one of the greatest walks in the world“ (osamělá planeta to fakt takhle označuje) by byl hřích. Takže jsme si pěkně zabalili svých 25kg švestek, nafingovali úklid prostor, které jsme celou dobu obývali a vyrazili. Do deště. Nic nenormálního, taková islandská klasika. Hodinku, dvě, tři… jsme stoupali podle řeky Skógy a furt normální slejvák. To samozřejmě nenechalo na mých „outdoorových“ manšestrákách nit suchou. (Já vim, jsem blbec chodit jen s dobrou bundou a bez nepromokavejch kalhot, ale když v novinách píšou, že Hudy Hudeček stejně svým Fkem skoro nejezdí http://ihned.cz/c4-10036830-26520680-000000_d-strach-muze-byt-prijemny-pocit , tak to člověku úplně veme chuť utrácet a vydělávat mu na benzín.)

A právě mokré manšestráky byly zárukou opravdové zimy, když jsme se blížily k prvnímu sedlu – déšť totiž právě začínal přecházet do veselejší fáze – ostrý řezák hnaný velkým větrem do obličeje s příměsí krup. S povděkem jsme teda vlezli do chatrče označené jako Baldvinsskáli, kde už se schovávalo něco Francouzů.

Dali jsme trochu čokolády a pokračovali zvesela v pochodu mlhou a deštěm. Za chvilku odbočka na chatu Fimmvörduskali a tím pádem i nejvyšší bod dnešního dne. Před námi skupina Francouzů a tmavé (+deštivé) zítřky. Ale to jsme ještě nevěděli.

Skupinu Francouzů jsme ladným krokem předstihli a po celkem dlouhém sestupu jsme se dostali do cíle naší cesty – Básaru. Ten pro mě byl trochu zklamáním, protože jsem tajně doufal, že bude plný třicítek, starých pián a jiné havěti. Nebyl. Není Básar jako bazar.

V dešti jsme postavili mokrý stan a šli spát do mokrých spacáků.

Den 2 Básar – Emstrur ; 17 km

Ráno (poledne) jsme se zvedli do mírného deště, který postupně ustával a den se tak stal jediným suchým na celém treku. Zamířili jsme ke startu celé Laugavegur (nejfrekventovanější úsek mezi Thórsmorkem a Landmannalaugarem. Začíná se přechodem říčky Krossa, kde je naštěstí pro pěší lávka… ne tak pro auta (což je na Islandu skoro pravidlem) a protože zrovna Krossa není z těch menších říček každý rok zažije spousta turistů i místních zajímavé okamžiky (http://www.youtube.com/watch?v=cd1p2d5hhUQ nebo třeba http://www.youtube.com/watch?v=P94rcZSuTT8 ).

Kousek za Thorsmorkem nás ale stejně čeká první brodění, které úspěšně zvládáme a pokračujeme směrem do campu v Emstruru. Celkově mi tahle pasáž treku přišla nejméně záživná. Asi tím počasím.

Den 3 Emstrur – Álftavatn ; 16 km

Startujeme poměrně ráno (na naše poměry) s varováním od wardenky, že se blíží bouřky. První část treku poměrně nudná (převážně poušť s černým pískem) v další fázi pak brod, most, chalupa a tábořiště Hvanngil (nestavíme) další brod a konečně jezero Álftavatn s tábořištěm. V průběhu dne se samozřejmě pořádně rozpršelo, nicméně coby známej skrblík stejně přemýšlím o nocování ve stanu. Kamil není proti. Tak jdeme do warden’s office zaplatit to a tam se na nás slečna podívá jak na blázny, že v nastávající bouři chceme spát venku. Tak se ptám jestli to bude „really bad“ v noci a dostává se mi ujištění, že to bude „REALLY, REALLY BAD“. Bereme teda místo na palandě v chaloupce (cena v roce 08 je 800 ISK za osobu ve stanu a 3000 ISK za osobu v chaloupce na palandě – to by se mohlo někomu hodit) a jsme rádi, protože vítr v noci málem boří i chalupu. Stan by byl určitě na kaši.

Den 4 Álftavatn – Hrafntinnusker ; 12 km

Probuzení do deště a vichru. Moc se nám nechce, ale vyrážíme. Jako jedni z mála ten den. Většina rozumných lidí ven nechodí, když je hlášen vítr 160 km/h… ze začátku se nám ale nejde špatně. Fouká jen trochu a prší jen o trochu víc. Zima docela velká. Problém nastává při příchodu k brodu. Nejdřív se ještě zhorší počasí, a pak… a ani jednomu se nechce brodit, tak špekulujeme jak říčku překonat. Chodíme po proudu a proti proudu, ale místo kde přeskočit prostě není. Dvakrát už jsem rozhodnutý sundat boty a brodit, ale ve větru, dešti a zimě není koupání nic moc. Takže volim variantu skok, na jediném „příhodném“ místě. Nadechnout, raz-dva-tři-hop. Dopadám na vyhlédnutý kámen na druhém břehu, který s mojí levou nohou zajíždí pod vodu (voda až nad koleno) a zbytek těla s sebou plácne na šutry na břehu. Rána do hlavy a do lokte… chvilku poskakuju a sakruju, ale vlastně mi nic není. Kamil ještě chvíli vybírá a poměřuje vodní tok, aby nakonec sundal boty, přebrodil a rozřízl si přitom nohu. Takže taky nic moc. Hned za řekou brutální kopec nahoru. Vyšlapanou cestičkou teče rozvodněný potůček, to už nám ale může být jedno, jsme stejně jako dvě houby. Nad nejvetším kopcem se přidává ohlášený vichr a pomáhá nám tak překonat úzké hřebínky (krok dopředu a zároveň tři stranou, ohromná legrace). Navíc je trochu i mlha, takže žádný velký jásot nad bublajícím bahnem a stoupající párou okolo stezky zrovna neprojevujeme. Nakonec před sebou vidíme chalupu Hrafntinnusker a dáváme se skoro do běhu. Těch dvanáct kiláků jsme dali ve skvělém čase, a i vysušení se celkem povedlo, ale protože dole v Landmannalaugaru údajně není místo v chalupě a stan je prostě blbost, tak zustáváme přes noc.

Den 4 Hrafntinnusker – Landmannalaugar ; 12 km

Slibované lepší počasí pořád nikde. Takže zase vylézt a po 15-ti minutách být durch. Už mi to ani nepřijde. Z ničeho nic se přidává k dešti i sníh. Chce se mi smát. 🙂
Do Laugaru přicházíme opět velice rychle, možná bohužel, protože místní chalupa je přecpaná lidma a místní pani, která se o chalupu stará je nejnepříjemnější člověk za celou návštěvu Islandu. V busu do Selfossu následně usínám a probudí mě až nucená odstávka autobusu, jehož chladič dostal pravděpodobně ránu kamenem při brodění a který právě začíná vařit. Island. 🙂 A už se ani nedivim.

6 reakcí na „A tohle nebyla žádná procházka (Skógar -> Landmannalaugar 90km trek)“

Ahoj Marku, můžu se zeptat, zda jste měli půjčené auto, a případně kde jste ho nechali, když jste šli na trek a kde následně a jak jste si ho vyzvedli? děkuji moc Renata

Ahoj Renato! Promiň za pozdní reakci, ale nějak mi Tvůj komentář proklouzl. A navíc stejně moc neporadím. Během pobytu na Islandu jsme totiž auto z půjčovny neměli. Díky zaměstnavateli jsme měli autobusy od http://www.re.is zadarmo a případně jsme zneužili kolegu Alana. Každopádně ve Skógaru se auto někde dá v pohodě nechat, bez rizika odtažení – je tam kolem hotelu či muzea dost parkovacích míst. V Landmannalagaru asi taky, ale tam je problém dojet, pokud člověk nemá zvedlou 4×4. Nejschůdnější se mi zdá nechat auto ve Skógaru, projít trek a zkusit z Landmannalagaru busem/stopem (kombinací) dostat se zpátky do Skógaru. Holt to neni okruh, no… 🙂

Čau marku, jeden malej dotaz taky ode mě. Chystám se na tady popsaný výlet a jsem na vážkách… Jak je to s množstvím lidí, které jste potkávali cestou? Není to taková magistrála? Chápu, že se všichni sejdou v chatách, ale jak na cestě? Jako záložní variantu mám trekování v Hornstrandiru 😉

Dík,
Kořka

Co si budeme povídat – trochu je… nejde tam teda úplně proud lidí, ale sem tam se nějaká skupinka potká. Jestli Ti jde vysloveně o to užít si klid a samotu, tak Hornstrandir bude lepší volba… navíc nevím jak to tam vypadá dneska, byla jsem tam před sedmi lety. Ať se Ti na Islandu líbí!

Ahoj,
díky, pečlivě to ještě zvážím. Jistý zkušenosti už s islandem mám, takže si totrochu umím představit.

Žijte blaze, islandský nadšenci!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.