Categories
Média, reklama, lži a tak...

Dražby nemovitostí (3+1 na Praze 6… za 1,6)

Jednou z myriády mých špatných vlastností je schopnost věnovat se zcela jiným věcem než bych měl, navíc ve zcela nepříhodnou dobu. Mám na mysli situace, kdy studuji detaily automobilového průmyslu v Portgalsku, ve chvíli kdy mi zbývájí tři hodiny a čtyři stránky do odezvdání eseje na téma „Vliv genderových (zase to slovo!) studií na britské televizní vysílání v průběhu devadesátých let“, případně provádím průzkum realitního trhu s farmami v JAR, protože jsme ve Skotsku vymysleli s Belgičanem (u piva), že se budeme věnovat ovocnářstí v Africe. Já mám k plantážím od jisté doby vztah (2,5 tuny jahod za šest týdnů) a Reinout zase nemá problém s afrikánštinou. Kdyby to někoho zajímalo, tak tady je docela výběr: http://www.agri-land.co.za/humansdorp-farm-for-sale.htm a hned třeba ta první farma – za 1.900.000,- ZAR (= 5.000.000 CZK) máte 46 ha farmu na níž je 20 ha osázeno ananasy… což je paráda. Navíc když je u nás v lednu ladovská zima, tak JAR kontruje 25°C a Piña coladou z vlastních ananasů. Jediný co nám na tom trošičku hapruje je vládnoucí strana ANC a její mládežnické křídlo, jehož členové s oblibou zpívají „Kill the Boer, kill the white farmer“ … a bohužel nejen zpívají.

Ale abych se vrátil k tomu jak snadno se nechám rozptylovat okolnímy vlivy – když už jsem byl u těch realit, tak jsem přečetl i tento článek o dražbách nemovitostí na iDNESu. To mě vždycky zajímalo, protože o tom koluje velké množství nejrůznějších pravd a polopravd a člověk se s jistotou dozví akorát to, že exekutoři přihrávají nejlepší obchody kamarádům, ale nikdo jim to nemůže dokázat. 🙂 Přitom je jasné, že exekuční dražby (ty, jejichž výsledkem je že kvůli půjčeným pár tisíc u Cetelem, Providentu nebo třeba u spořky najednou koukáte, že Vám někdo zablokoval konto, sebral auto a nemáte kde bydlet) musí ukrývat skvělé příležitosti k nákupu a s rozmáháním výše zmíněných půjček jich v ČR musí být čím dál tím víc.

portaldrazeb
Nedá se říct, že by zde bylo hodně informací a fotografie rovněž vetšinou chybí, nicméně alespoň lze prohledávat, atd.

Kde je ten háček? V jedné jediné věci – najít nějakou nemovitost je neuvěřitelné pracné, takřka nemožné. Velice dobře se tomu věnuje článek „Nejasné zprávy o exekučních dražbách“ v Profitu, kde je popsáno, kterak Exekutorská komora ve snaze zpřístupnit dražby veřejnosti zprovoznila nový „portál dražeb“ (www.portaldrazeb.cz), který je poměrně přátelský k uživatelům a kam exekutoři mohou své dražební vyhlášky umístit.

ceecr
Oproti tomu, tady nelze vůbec nic... můžete procházet vyhlášku po vyhlášce a probírat se v dražbách movitostí a nemovitostí. K ničemu...

Zároveň spustila Centrální evidenci exekucí (https://live.ceecr.cz/), která je uživatelům velice nepřátelská a přitom právě ona je tím místem, kde je kompletní seznam dražeb prováděných exekutory a kam exekutoři musí své nabídky umístit.
Pokud si již chcete klepat na čelo, tak ještě vydržte, protože bude hůř… kromě exekutorů mají totiž ještě možnost dražit soudy (soudní dražba) a rovněž někteří dražebníci mají možnost připravit nedobrovolnou veřejnou dražbu.
Kde lze najít informace o těchto dražbách? Všechny nedobrovolné veřejné dražby by měly být uveřejněny na www.centralniadresa.cz, což je informační server spravovaný Českou poštou (rovněž značně nepřátelský k uživateli) a soudní dražby můžete najít na www.drazby.org, což je chválihodná iniciativa Okresního soudu v Ústí nad Orlicí, která ovšem vychází mírně naprázdno, protože opět – soudy nemusí tyto informace zveřejňovat na internetu, a tak se může stát, že oznámaní o soudní dražbě je vyvěšené pouze kdesi na úřední desce soudu, protože proč by se měli obtěžovat s jeho zveřejněním na internetu, že… Obvodní soud pro Prahu 6 kupříkladu nemá na drazby.org ani jednu položku.
Komu už dochází trpělivost, bude jistě potěšen, že existuje ještě jeden subjekt, který může dražit. Zapomněl jsem totiž na dražby finančních úřadů (ano, i zde se dají koupit nemovitosti). Jejich výpis najdete na jednoduché adrese: http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/8312.html … a to by snad mělo být vše.
Proč není možné tyto dražby umístit na jedno místo a umožnit jejich prohledávání nějakým jednoduchým způsobem (místo toho, aby byly zveřejněny pouze coby „čísla jednací“) se můžete zeptat svých poslanců a senátorů, já vám raději ukážu, kterak to může vypadat, pokud nakonec opravdu něco vyhledáte.
Vybaven teoretickými znalostmi jsem se totiž pokusil najít nějaký zajímavý příklad, abych si mohl ospravedlnit, proč vlastně trávím čas psaním tohoto článku. A našel jsem – dražební vyhlášku na 3+1 v Tobrucké ulici (Červený vrch, Praha 6), odhadem stanovená cena na 2.500.000,- Kč a začíná se dražit na 2/3 ceny = 1.666.667,- Kč. V případě, že by se byt nevydražil, tak při opakované dražbě, bude nejnižší podání ještě menší. Na to bych nicméně nesázel, protože jsem ještě zkontrolovat Sreality, za kolik že se tak pohybuje 3+1 na Červeném vrchu a čirou náhodou našel rovněž 3+1 v Tobrucké:

Přijde Vám taky rozdíl mezi nejnižším podáním a 'tržní cenou' poměrně zajímavý?

… tož takhle to funguje.

9 replies on “Dražby nemovitostí (3+1 na Praze 6… za 1,6)”

zdar, předpokládám, že je ti známá ta studie “Read this paper later” http://www.rff.org/documents/RFF-DP-99-19.pdf
tzn. s nesoustředěností opravdu nejseš sám.
Mě začíná zítra předmět Inernetional wood procurement, na který jsme měli přečíst nějaký 90 stránkový dokument UN a já jsem teď na straně 10, jsem unavenej a nevim proč jsem mixoval víno s whisky…, ale evidentně mě to nerozptyluje a pročítám si tvůj blog. Nalákal mě na to tvůj mail – proč to posíláš v neděli večer? Ty máš ještě výhodu v podobě 2 hodin k dobru oproti finsku 🙂

Ahoj, studie mi známa není… přečtu si ji později. 🙂 Teď se oficiálně připravuji na svoji zítřejší schůzku s vedoucím práce, neoficiálně si čtu o Estonsku a Lotyšsku. Whisky s vínem zní lahodně, málem jsem zapomněl, jaký jsi znalec. 😀

Chátra-nechátra… čím víc lidí bude vědět o tom, že se ty aukce pořádají a že je kompletní seznam (ze zákona) k dispozici na internetu, tak tím větší je pravděpodobnost, že ten komu draží barák nad hlavou z něj něco dostane. Příklad – dlužíš dva miliony, v exekuci máš barák odhadnutej na tři, do dražby jde za dva, nikdo nemá zájem, tak v příštím kole za jeden, najde se jeden zájemce (možná natipovaný od exekutora, kdo ví…), kupuje za milion, ty nemáš barák a stále milion dlužíš. Možnost číslo dva (ta s reklamou) je, že jde do dražby za dva miliony, tam čeká pět kupců a vyženou ho třeba na 2,8… z čehož zaplatíš dluh a ještě ti zbude 800 tisíc. Co je lepší?
Samozřejmě nejlepší by bylo, aby všechny ty dražby byly podmíněný kvalitní dražební vyhláškou (včetně fotek a “civilního” popisu – pracovníci exekutora to tam stejně musí “zalepit”, tak proč by nemohli udělat pár fotek), ale to se bohužel zatím jeví jako utopie. :-/ Jakákoliv pomoc likviditě je IMHO přínosná. Kdyby někdo uměl naprogramovat něco, co by “vycucávalo” ty PDFka z CEE a umísťovalo je na nějakej portál, kde by byly líp dostupný, tak by to byl záslužný a možná i výnosný počin.

Evropa je opravdu plná studijně demotivovaných studentů…:-D! Po týdenním čekání na vhodnou múzu (určitě víš, jak vysilující je takové období), s jejíž pomocí budu schopná připravit presentaci na blížící se konferenci zjistím, že po 10 minutách tvůrčího procesu (5 minut zabralo čtení tvého příspěvku)kroutím hlavou nad cenovým rozdílem mezi nejnižším podáním a tržní hodnotou bytu 3+1…:-D!

Humus nemáš zač, já mám nápadů spoustu, ale realizace pokulhává… nicméně tohle je prostě “job from hell”. Výsledkem může být portál s nabídkou nemovitostí o třetinu levnějších než ostatní realitní servery (což by samozřejmě přitáhlo obrovský množství lidí), jenomže ta data tak jak jsou v té CEE jsou prostě k ničemu. Nejde jen o to, že nemáš k dispozici fotky, ale jak z té dražební vyhlášky vytřískáš rozumný inzerát? Nikoho nezajímá, že je k prodeji: “objekt bydlení č.p. 205, část obce Živanice, o výměře 135 m2” … potřebuješ z toho udělat třeba: “RD v obci Živanice, 4+1, zahrada, koupelna po rekonstrukci” a to si z těch dražebních vyhlášek nevycucáš. Nehledě na to, že jsou ty vyhlášky častokrát publikovány coby “obrázkové PDF” (mám snad pocit, že to vytisknou a pak oskenujou, aby to mohli vypustit “na internet”), takže jakýkoliv převod do tvojí databáze by byl porod (OCR?). Jediný rozumný řešení by bylo najmout si na to od Áni ty indický děti, aby to tam manuálně sypaly…

Míšo, bylo mi potěšením ti rozšířit obzory… a hodně štěstí na konferenci!

Do toho se nikdo nepusti, je to na to fakt mit armadu opicaku ktery to budou manualne bouchat do CMS… A to se ti zase kurva prodrazi, kdyz to nemas automatizovany.
Nj, sice zijeme v digitalnim veku, ale mozny vsechno neni 🙂
Tak kdyby te zase neco napadlo dej vedet.
Btw. co se tyce ty SEO aplikace, az se vratis tak na to sedneme spolecne s vyvojarem a dame neco dohromady, jestli teda mas porad zajem… Ja ted nemel cas to resit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Categories
Média, reklama, lži a tak...

Dražby nemovitostí (3+1 na Praze 6… za 1,6)

Jednou z myriády mých špatných vlastností je schopnost věnovat se zcela jiným věcem než bych měl, navíc ve zcela nepříhodnou dobu. Mám na mysli situace, kdy studuji detaily automobilového průmyslu v Portgalsku, ve chvíli kdy mi zbývájí tři hodiny a čtyři stránky do odezvdání eseje na téma „Vliv genderových (zase to slovo!) studií na britské televizní vysílání v průběhu devadesátých let“, případně provádím průzkum realitního trhu s farmami v JAR, protože jsme ve Skotsku vymysleli s Belgičanem (u piva), že se budeme věnovat ovocnářstí v Africe. Já mám k plantážím od jisté doby vztah (2,5 tuny jahod za šest týdnů) a Reinout zase nemá problém s afrikánštinou. Kdyby to někoho zajímalo, tak tady je docela výběr: http://www.agri-land.co.za/humansdorp-farm-for-sale.htm a hned třeba ta první farma – za 1.900.000,- ZAR (= 5.000.000 CZK) máte 46 ha farmu na níž je 20 ha osázeno ananasy… což je paráda. Navíc když je u nás v lednu ladovská zima, tak JAR kontruje 25°C a Piña coladou z vlastních ananasů. Jediný co nám na tom trošičku hapruje je vládnoucí strana ANC a její mládežnické křídlo, jehož členové s oblibou zpívají „Kill the Boer, kill the white farmer“ … a bohužel nejen zpívají.

Ale abych se vrátil k tomu jak snadno se nechám rozptylovat okolnímy vlivy – když už jsem byl u těch realit, tak jsem přečetl i tento článek o dražbách nemovitostí na iDNESu. To mě vždycky zajímalo, protože o tom koluje velké množství nejrůznějších pravd a polopravd a člověk se s jistotou dozví akorát to, že exekutoři přihrávají nejlepší obchody kamarádům, ale nikdo jim to nemůže dokázat. 🙂 Přitom je jasné, že exekuční dražby (ty, jejichž výsledkem je že kvůli půjčeným pár tisíc u Cetelem, Providentu nebo třeba u spořky najednou koukáte, že Vám někdo zablokoval konto, sebral auto a nemáte kde bydlet) musí ukrývat skvělé příležitosti k nákupu a s rozmáháním výše zmíněných půjček jich v ČR musí být čím dál tím víc.

portaldrazeb
Nedá se říct, že by zde bylo hodně informací a fotografie rovněž vetšinou chybí, nicméně alespoň lze prohledávat, atd.

Kde je ten háček? V jedné jediné věci – najít nějakou nemovitost je neuvěřitelné pracné, takřka nemožné. Velice dobře se tomu věnuje článek „Nejasné zprávy o exekučních dražbách“ v Profitu, kde je popsáno, kterak Exekutorská komora ve snaze zpřístupnit dražby veřejnosti zprovoznila nový „portál dražeb“ (www.portaldrazeb.cz), který je poměrně přátelský k uživatelům a kam exekutoři mohou své dražební vyhlášky umístit.

ceecr
Oproti tomu, tady nelze vůbec nic... můžete procházet vyhlášku po vyhlášce a probírat se v dražbách movitostí a nemovitostí. K ničemu...

Zároveň spustila Centrální evidenci exekucí (https://live.ceecr.cz/), která je uživatelům velice nepřátelská a přitom právě ona je tím místem, kde je kompletní seznam dražeb prováděných exekutory a kam exekutoři musí své nabídky umístit.
Pokud si již chcete klepat na čelo, tak ještě vydržte, protože bude hůř… kromě exekutorů mají totiž ještě možnost dražit soudy (soudní dražba) a rovněž někteří dražebníci mají možnost připravit nedobrovolnou veřejnou dražbu.
Kde lze najít informace o těchto dražbách? Všechny nedobrovolné veřejné dražby by měly být uveřejněny na www.centralniadresa.cz, což je informační server spravovaný Českou poštou (rovněž značně nepřátelský k uživateli) a soudní dražby můžete najít na www.drazby.org, což je chválihodná iniciativa Okresního soudu v Ústí nad Orlicí, která ovšem vychází mírně naprázdno, protože opět – soudy nemusí tyto informace zveřejňovat na internetu, a tak se může stát, že oznámaní o soudní dražbě je vyvěšené pouze kdesi na úřední desce soudu, protože proč by se měli obtěžovat s jeho zveřejněním na internetu, že… Obvodní soud pro Prahu 6 kupříkladu nemá na drazby.org ani jednu položku.
Komu už dochází trpělivost, bude jistě potěšen, že existuje ještě jeden subjekt, který může dražit. Zapomněl jsem totiž na dražby finančních úřadů (ano, i zde se dají koupit nemovitosti). Jejich výpis najdete na jednoduché adrese: http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/8312.html … a to by snad mělo být vše.
Proč není možné tyto dražby umístit na jedno místo a umožnit jejich prohledávání nějakým jednoduchým způsobem (místo toho, aby byly zveřejněny pouze coby „čísla jednací“) se můžete zeptat svých poslanců a senátorů, já vám raději ukážu, kterak to může vypadat, pokud nakonec opravdu něco vyhledáte.
Vybaven teoretickými znalostmi jsem se totiž pokusil najít nějaký zajímavý příklad, abych si mohl ospravedlnit, proč vlastně trávím čas psaním tohoto článku. A našel jsem – dražební vyhlášku na 3+1 v Tobrucké ulici (Červený vrch, Praha 6), odhadem stanovená cena na 2.500.000,- Kč a začíná se dražit na 2/3 ceny = 1.666.667,- Kč. V případě, že by se byt nevydražil, tak při opakované dražbě, bude nejnižší podání ještě menší. Na to bych nicméně nesázel, protože jsem ještě zkontrolovat Sreality, za kolik že se tak pohybuje 3+1 na Červeném vrchu a čirou náhodou našel rovněž 3+1 v Tobrucké:

Přijde Vám taky rozdíl mezi nejnižším podáním a 'tržní cenou' poměrně zajímavý?

… tož takhle to funguje.

9 replies on “Dražby nemovitostí (3+1 na Praze 6… za 1,6)”

zdar, předpokládám, že je ti známá ta studie “Read this paper later” http://www.rff.org/documents/RFF-DP-99-19.pdf
tzn. s nesoustředěností opravdu nejseš sám.
Mě začíná zítra předmět Inernetional wood procurement, na který jsme měli přečíst nějaký 90 stránkový dokument UN a já jsem teď na straně 10, jsem unavenej a nevim proč jsem mixoval víno s whisky…, ale evidentně mě to nerozptyluje a pročítám si tvůj blog. Nalákal mě na to tvůj mail – proč to posíláš v neděli večer? Ty máš ještě výhodu v podobě 2 hodin k dobru oproti finsku 🙂

Ahoj, studie mi známa není… přečtu si ji později. 🙂 Teď se oficiálně připravuji na svoji zítřejší schůzku s vedoucím práce, neoficiálně si čtu o Estonsku a Lotyšsku. Whisky s vínem zní lahodně, málem jsem zapomněl, jaký jsi znalec. 😀

Chátra-nechátra… čím víc lidí bude vědět o tom, že se ty aukce pořádají a že je kompletní seznam (ze zákona) k dispozici na internetu, tak tím větší je pravděpodobnost, že ten komu draží barák nad hlavou z něj něco dostane. Příklad – dlužíš dva miliony, v exekuci máš barák odhadnutej na tři, do dražby jde za dva, nikdo nemá zájem, tak v příštím kole za jeden, najde se jeden zájemce (možná natipovaný od exekutora, kdo ví…), kupuje za milion, ty nemáš barák a stále milion dlužíš. Možnost číslo dva (ta s reklamou) je, že jde do dražby za dva miliony, tam čeká pět kupců a vyženou ho třeba na 2,8… z čehož zaplatíš dluh a ještě ti zbude 800 tisíc. Co je lepší?
Samozřejmě nejlepší by bylo, aby všechny ty dražby byly podmíněný kvalitní dražební vyhláškou (včetně fotek a “civilního” popisu – pracovníci exekutora to tam stejně musí “zalepit”, tak proč by nemohli udělat pár fotek), ale to se bohužel zatím jeví jako utopie. :-/ Jakákoliv pomoc likviditě je IMHO přínosná. Kdyby někdo uměl naprogramovat něco, co by “vycucávalo” ty PDFka z CEE a umísťovalo je na nějakej portál, kde by byly líp dostupný, tak by to byl záslužný a možná i výnosný počin.

Evropa je opravdu plná studijně demotivovaných studentů…:-D! Po týdenním čekání na vhodnou múzu (určitě víš, jak vysilující je takové období), s jejíž pomocí budu schopná připravit presentaci na blížící se konferenci zjistím, že po 10 minutách tvůrčího procesu (5 minut zabralo čtení tvého příspěvku)kroutím hlavou nad cenovým rozdílem mezi nejnižším podáním a tržní hodnotou bytu 3+1…:-D!

Humus nemáš zač, já mám nápadů spoustu, ale realizace pokulhává… nicméně tohle je prostě “job from hell”. Výsledkem může být portál s nabídkou nemovitostí o třetinu levnějších než ostatní realitní servery (což by samozřejmě přitáhlo obrovský množství lidí), jenomže ta data tak jak jsou v té CEE jsou prostě k ničemu. Nejde jen o to, že nemáš k dispozici fotky, ale jak z té dražební vyhlášky vytřískáš rozumný inzerát? Nikoho nezajímá, že je k prodeji: “objekt bydlení č.p. 205, část obce Živanice, o výměře 135 m2” … potřebuješ z toho udělat třeba: “RD v obci Živanice, 4+1, zahrada, koupelna po rekonstrukci” a to si z těch dražebních vyhlášek nevycucáš. Nehledě na to, že jsou ty vyhlášky častokrát publikovány coby “obrázkové PDF” (mám snad pocit, že to vytisknou a pak oskenujou, aby to mohli vypustit “na internet”), takže jakýkoliv převod do tvojí databáze by byl porod (OCR?). Jediný rozumný řešení by bylo najmout si na to od Áni ty indický děti, aby to tam manuálně sypaly…

Míšo, bylo mi potěšením ti rozšířit obzory… a hodně štěstí na konferenci!

Do toho se nikdo nepusti, je to na to fakt mit armadu opicaku ktery to budou manualne bouchat do CMS… A to se ti zase kurva prodrazi, kdyz to nemas automatizovany.
Nj, sice zijeme v digitalnim veku, ale mozny vsechno neni 🙂
Tak kdyby te zase neco napadlo dej vedet.
Btw. co se tyce ty SEO aplikace, az se vratis tak na to sedneme spolecne s vyvojarem a dame neco dohromady, jestli teda mas porad zajem… Ja ted nemel cas to resit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.