Categories
Anglie 2009-10 Cestování

Jen po nich sáhneš. A už tě mají.

No jasně, oblíbené téma. 🙂 Sliboval jsem tu, že tu popíšu založení účtu v UK, takže dnes na to přišla řada. Navíc už se nám v Praze nudí právníci a nudící se právník, to neni dobrá věc…

Otřesné zkušenosti s účtem v KB jsem popsal v některém ze starších příspěvků a když si jenom zkusím představit poplatky třeba za převod nájmu každý měsíc, vychází mi z toho jednoznačně veliké no-no. Takže otevřít si místní účet fakt doporučuju. S trochou štěstí poznáte, jak se banka má chovat k zákazníkovi. V samotném campusu Loughborough university sídlí tři banky – Barclays, NatWest a Abbey. Je to sice hezké, nicméně otevírací doba těchto poboček stojí za nic, takže doporučuji porozhlédnout se ve městě. Já jsem proběhl zběžně nabídky bank na internetu, vybral si Lloyds a zatím spokojenost. Sice mi nenabídli Shariah approved Islamic Student account (no kidding, to fakt existuje!) nicméně jinak mají OK podmínky… otevření účtu nebylo na počkání, ale jenom proto že si na začátku školního roku otvírá účet spousta studentů, jinak s tím prý není problém. Taky se kvůli tomu asi 100x omluvili. Pak už všechno na drátkách, ve škole strašili s tím, že potřebujeme potvrzení od školy a potvrzení adresy bydliště v Angli… stačil normálně český pas a tradá. PIN a šeková knížka přišly za 4 dny, karta už čekala na pobočce. Jediný co člověka zarazí, že si jakožto cizokrajný student nemůže udělat „Student account“, ale jen běžný „Current acount“ a konkrétně v Lloydsu Vám ještě přihodí „Savings account“, což jsou pak vlastně jenom dva chlívečky, mezi kterými si můžete přesypávat peníze. Rozdíl je v tom, že z „Current“ odchází veškeré platby, berete si z něj peníze kartou, avšak není vůbec úročen, kdežto na „Savings“ leží vetší částka (jak komu) a je alespoň trochu (2.00%) úročena. Bylo mi však vysvětleno, že „Student account“ je standartně s kreditkou a možností jít do mínusu a rozhodně to nedávají na potkání někomu, kdo přijede na půl roku, nakoupí si na kredtiku a zmizí zpět kamsi na divoký východ (ok, divokej východ paní sice nezmínila, ale já jsem ho tam cítil). 🙂

S kreditkama jsou tady totiž skoro stejně ujetý jako v Severní Americe… i moji UK spolubydlící nedávno řešili, že nezaplacený účet ze telefon by jim mohl uškodit špatným „credit ratingem“. Moje prohlášení, že se o svůj „credit rating“ nezajímám, neb stejně žádný nemám vyvolalo pobouření. „To přece nejde, všichni mají credit rating… někdo dobrý, někdo špatný, ale mají ho všichni!“ Tak jsem jim vysvětlil, že prostě považuju za normální (a se mnou ještě stále celkem velká část ČR … teda doufám) když si chci něco koupit si na to nejdřív vydělat, popřípadě si to nekoupit, když na to nemám. A nevlastním kreditku. Zděšení v jejich očích. „Vždyť to musí být strašné pro ekonomiku… když lidi neutrácí!“ Možná, ale mě přijde pořád po sedlácku lepší, než mít nad sebou bič. V tom se holt asi neshodnem. A těch věcí ve kterých se neshodneme je víc, takže se aspoň v baráčku nenudíme a já jsem za exota, protože zhasínám, neplýtvám vodou a dojídám. UK kluci si vždycky navaří hodně, sní normálně, zbytek vyhodí nebo ho snim já. 🙂 Poprvé to James komentoval ve stylu „it’s the cossack in you“, ale pak sám uznal, že házet kuře do koše, když děti v Africe, Indii nebo Brně nemají co jíst, by se němelo.

S radostí ovšem pozoruju, že doba kdy jsem byl v cizině a v obchodech si řikal „drahý, aha taky drahý… jej, tak tohle je drahý“ už je dávno pryč. Člověk si v supemarketu říká spíš „jako u nás, stejný, máslo taky stejný…“ což je pohoda. A je docela vtipný pozorovat, kterak je 600€ pro děti z Belgie nebo z Nizozemí fakt minimum, zatímco pro nás OK.

Ohledně peněz ještě jedna věc… neodolal jsem a ze zvědavosti se přihlásil do nějaké služby, která má zasílat pracovní nabídky studentům, co právě letos univerzitu končí. Prozatím přišla nabídka od ALDI, na pozici Graduate Area Manager, £40k/rok a plně hrazená A4 pro soukromé použití, což sice neni úplně špatný, nicméně žíly to taky netrhá. Kluci z domku ovšem tvrdí, že to je finančně hodně nadprůměrný, že jsou tu i práce pro absolventy, s platem £18k/rok… a to mi teda přijde jako úplná bída, když třeba vezmu zdější ceny bydlení. Každopádně kdyby někdo z mých čtenářů zatoužil po práci v reklamě a médiích v UK, určitě se podívejte sem: http://www.campaignjobs.co.uk/

Pro dnešek konec, škola volá… na jeden z předmětů tady máme každý týden připravené čtení ze kterého potom musíme napsat krátký souhrn. Právě koukám na hodnocení mého minulého souhrnu a mám to za „B-” s vysvětlivkou, že:

UPPER SECOND GRADE = B+ B B-

Demonstrates lucid understanding of the problem or task. Less appropriate range of literature than for A, but still sufficient to deal with the problem in a very satisfactory way. Clearly organised assignment showing continuity of argument. Relevant use of concepts and methods. Competent response to requirements of the assignment. Well presented, with good prose style and proper use of references.

Takže to neni špatný (člověk proleze i s šest stupňů vzdáleným „D-“), ale proč nemít Ačko, že ano…

2 replies on “Jen po nich sáhneš. A už tě mají.”

ty woe, nepiš furt vo tom, jak někde šetříš. Piš o tom, jak utrácíš! To bude zajímavější….jestli teda vůbec za něco utrácíš :):):)…

Zrovna ty bys mohl vedet, ze jsem clovek sporivy a setrny. Minuly vikend jsem byl v Birminghamu, kouknout na ten Kaplickyho barak. Jako dobry, akorat me nikdo neinformoval, ze tam je u toho napojeny nejzalidnenejsi nakupni stredisko v UK. (Jestli pamatujes Metrotown, tak zhruba tak… akorat PLNY lidi). No otresny. Prihlasil jsem se do hikers krouzku, tak se tesim, ze vyrazim nekam do prirody. Kdepak ja a nakupovani! Navic uz jsem tu vlastne psal, co si maximalne jsem ochoten zakoupit v UK… 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.